Shakira’nın vergi kaçırdığı iddiasıyla ilgili İspanyol soruşturması düştü

T24 Dış Haberler

İspanyol mahkemesi, Kolombiyalı pop yıldızı Shakira‘nın vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla ilgili soruşturmayı rafa kaldırarak ülkedeki hukuki sıkıntılarına son verdi.

Savcılar, 2018 yılında vergi dairesinden 6,6 milyon euro kaçırmak için bazıları vergi cennetlerinde bulunan şirketler ağını kullandığını iddia ederek Temmuz ayında dava açmıştı. Bir ay sonra şarkıcı borcunu kapatmak için 6,6 milyon euro ödedi.

Savcılar “delil yetersizliği” nedeniyle ceza davasının düşürülmesini talep etti ve talep mahkeme tarafından kabul edildi. 2018 vergi beyannamesinde tespit edilen usulsüzlüklerin ardından mahkeme, bunun “vergi yetkililerine karşı suç teşkil etmek için yeterli olmadığını” ve sanatçının eylemlerinde “dolandırıcılık niyeti” bulunmadığına karar verdi. 

Hukuk ekibi, kararın, Shakira’nın “İspanya’da en fazla 70 gün geçirdiği, vergi mukimi olarak kabul edilmesi için gereken asgari sürenin yarısı bile olmadığı” 2011 yılından elde ettiği gelirle ilgili çözülmesi gereken yalnızca bir idari davası olduğu anlamına geldiğini söyledi.

47 yaşındaki Shakira, Barselonalı futbolcu Gerard Piqué‘den ayrıldıktan sonra iki oğluyla birlikte şimdi Miami, ABD’de yaşıyor. İspanya son yıllarda aralarında Arjantinli Lionel Messi ve Portekizli Cristiano Ronaldo’nun da bulunduğu ünlülere ödenmeyen vergiler nedeniyle baskı uyguluyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x