Türklerin Sepetindeki O Altcoin, Yüzde 870 Primle İşlem Görüyor!

Kripto para piyasası son zamanlarda altcoin Solana’nın yükselişine tanıklık ediyor. Grayscale Investments tarafından sunulan Grayscale Solana Trust (GSOL) fonunun fiyatı rekor seviyeye ulaştı. Türkler arasında da rağbet gören Solana blockchain’i günlük yeni adres sayısında da yeni bir rekor kırdı. Bu gelişmeler, yatırımcıların Solana’ya olan artan ilgisini ve platformun kullanımının arttığını gösteriyor. İşte detaylar…

Altcoin SOL için yüzde 870’lik bir prim var

Bitcoin ve altcoin yatırım şirketi Grayscale tarafından sunulan Grayscale Solana Trust (GSOL), 8 Mart’ta 540 dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Bu, fonun net varlık değerinin (NAV) 55 dolar olması göz önüne alındığında, %873’lük bir prim oranına denk geliyor. Bu yüksek prim oranı, ABD’li kurumsal yatırımcıların Solana’ya olan artan ilgisini gösteriyor.

11 Mart’ta ise GSOL 317 dolardan kapandı ve prim oranı hala yüksek bir seviyede olan %472 olarak kaydedildi. Fon özelindeki aşırı talep, fiyatları 500 dolara kadar çıkardı. Bu gelişmeler yaşanırken, Solana’nın kripto para borsalarındaki fiyatı ise 153 dolar civarında seyrediyor.

Solana Blockchain’inde rekorlar kırılıyor

Grayscale’in Solana fonu dışında sunduğu tüm altcoin fonları da pozitif prim oranından işlem görüyor. Bu durum, yatırımcıların Solana’ya olan güvenini ve bu alana olan ilgisini açıkça gösteriyor. Solana’nın yükselişi sadece Grayscale fonlarıyla sınırlı değil. Verilere göre, Solana blockchain’i günlük yeni adres sayısında da yeni bir rekor kırdı. Solana ağındaki günlük yeni adres sayısının yedi günlük hareketli ortalaması şu anda 691.000’in üzerinde ve tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Zeta Markets’in kurucusu Tristan Frizza, bu artan benimseme ölçütünün ağdaki gerçek kullanıcı etkinliğine işaret ettiğini öne sürüyor. Frizza, “Sadece spekülatif ilgiye tanık olmuyoruz, aynı zamanda bu gerçek ilgi sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmeye hazırız” dedi.

Solana günlük işlem sayısıyla ETH, ARB’ı geride bıraktı

Solana şimdiden günlük işlem sayısı bakımından Ethereum, Arbitrum, Optimism, BNB Chain, Tron ve Avalanche’ı geride bıraktı. Frizza ayrıca Solana’nın Merkeziyetsiz Borsalardaki (DEX’ler) işlem hacimlerinde de bir artış gördüğünü ve Mart başından bu yana sürekli olarak günlük 2 milyar dolarlık işlem eşiğini aştığını belirtti.

Solana’nın Kasım 2021’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 doların hala önemli ölçüde altında olduğunu belirtmek önemli. FTX krizi sırasında batık borsanın Solana’yı açık bir şekilde desteklemesi ve yüklü miktarda SOL sahibi olması nedeniyle SOL fiyatı 8 dolara kadar gerileyerek dibi görmüştü. Bu yazının yazıldığı anlarda ise SOL 147 dolardan işlem görüyor.

Solana’nın son yükselişinin arkasında yatan nedenler arasında Grayscale fonlarının yatırımı, artan kullanıcı sayısı ve işlem hacmi yer alıyor. Bu gelişmeler, Solana’nın kripto para piyasasında önemli bir oyuncu haline geldiğini ve gelecekte daha da büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x